DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki NA kulturę w 2022 r.

6 593 133

+24,01%

do roku 2021

Dotacja dla GCKiS w 2022 r.

3 455 000  zł

-9,92%

do roku 2021

kalendarium wydarzeń kulturalnych

Zorganizowanych lub współorganizowanych przez gminne centrum kultury i sztuki w Trzebnicy

Charytatywny koncert kolęd  - występ dzieci na scenie.

Charytatywny koncert kolęd 

06.01.2022

Na scenie wybrzmiały znane kolędy i pastorałki w pięknych aranżacjach Izabeli Możdżeń & IM Fanki Tim. Zaśpiewały również uczestniczki warsztatów wokalnych.

Liczba odbiorców: ok. 100 osób 

12.01.2022 r.

Liczba odbiorców: ok. 100.

Liczba odbiorców: ok. 100.

Muzyczny spektakl, zbudowany jest na bazie twórczości zespołu Leningrad z Sankt Petersburga. Na scenie podziwialiśmy m. in. Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa. Spektakl obfituje w muzykę graną  na żywo w wykonaniu muzyków, którzy również uczestniczą w działaniach scenicznych.

27.01.2022 r.

Liczba odbiorców: ok. 250.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  

30.01.2022

Finał WOŚP rozpoczął zespół Blues Menu na czele z Tadeuszem Boguckim. 

Na scenie stanęli również uczestnicy sekcji wokalnej GCKiS – Laboratorium Dźwięku, prowadzonej przez Beatę Bielską. Późnym popołudniem wystąpił znany wszystkim zespół Ktoś Gdzieś Kiedyś Coś, który ponownie wprowadził bluesa w przestrzeń artKawiarni. Chwilę później klimat muzyczny zmienił się z bluesowego na elektropop, ponieważ na scenie pojawił się Fjord -  duet młodych ludzi, tworzących własną muzykę. Gwiazdą wieczoru tegorocznego Finału WOŚP był Suchy Pion. Występy muzyczne przeplatane były licytacjami, w których można było stać się właścicielem różnych ciekawych przedmiotów bądź usług: vouchery na zajęcia fitness i masaż, bony do restauracji, pizzerii, burgerowni i cukierni, rozmaite gadżety, soki, oleje, kawy. Należy również wspomnieć o wyjątkowych przedmiotach przekazanych na licytacje: szydełkowa etola, ludowa chusta, przejażdżka wojskowym motocyklem.

Wynik zbiórki wyniósł 24.149,37 zł.

Zdjęcie przedstawia artystów na scenie.
Zdjęcie osób nagrywających telefonem występ na scenie.
Zdjęcie artystów na scenie.

Ferie „Akademia detektywistyczna”   

31.01.-13.02.2022

Akademia Detektywistyczna” upłynęły dzieciom w tajemniczej atmosferze. Każdy dzień zaczynał się od zajęć kreatywno-rękodzielniczych, na których dzieci tworzyły akcesoria niezbędne do dalszej zabawy (notatnik tajnego agenta,kapelusz prywatnego detektywa) i zaciekawiały uczestników, którzy nie mogli się doczekać dalszych atrakcji. 

Następnie wprowadzone w aurę tajemniczości dzieci brały udział w grach detektywistycznych, na podstawie wskazówek i poszlak pozostawionych w obrębie budynku Gminnego Centrum Kul-tury i Sztuki odnajdowały zaginione skarby, zwierzęta czy pomagały zagubionym kosmonautom wrócić na Ziemię. Gry dostarczyły uczestnikom wiele radości i dumy z rozwiązania zagadek. Na koniec zawsze czekał na dzieci słodki poczęstunek i wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Jednocześnie w Gminnej Bibliotece odbywały się zajęcia czytelniczo - plastyczne, które zaczynały się od wspólnego czytania fragmentu powieści detektywistycznej , poprzez lekturę dzieci zastanawiały się jakie cechy powinien posiadać dobry detektyw, czym zajmuje się technika śledcza oraz jak się rozszyfrowuje tekst. Ze zdobytą w ten sposób wiedzą rozwiązywanie tajemniczych zagadek było już prawdziwą „pestką”. Zajęcia kończyły się słodkim poczęstunkiem oraz nagrodą w postaci książek.

Kino „Polonia” działające przy Gminnym Centrum Kultury i Sztuki również dopasowało repertuar do „tajemniczych” ferii proponując dzieciom przygodowo-detektywistyczne filmy familijne.

W ostatni piątkowy wieczór ferii odbyły się zajęcia dla dorosłych. Fascynator to elegancka ozdoba na włosy bardzo popularna w Wielkiej Brytanii i coraz częściej spotykana również w Polsce. Panie które przybyły na zajęcia były zachwycone pomysłem i bardzo kreatywne. Powstałe fascynatory głównie w wersji wieczorowej z wielką ilością tiulu i cekinów zachwycały i przyciągały wzrok, a zadowolone uczestniczki chętnie pozowały do wspólnych zdjęć.

Liczba odbiorców: 85 osób

Zdjęcie dzieci w szarych czapkach.
Zdjęcie dzieci rozwiązujące łamigłówki.

18.02.2022 r.

biegiem przez ośmiotysięczniki

08.03.2022

W piątkowe popołudnie w artKawiarni miało miejsce niesamowicie ciekawe spotkanie. Magdalena Gorzkowska -  energiczna i pełna wdzięku młoda kobieta poprowadziła prelekcję o swojej pasji, czyli zdobywaniu ośmiotysięczników.

Zdjęcie kobiety mówiącej przez mikrofon.
Zdjęcie kobiety rozdającej autografy.
Zdjęcie publiczności.
Warsztaty filcowania - zdjęcie uczestników przy stole.

Warsztaty filcowania 

11.03.2022

Warsztaty odbyły się z okazji Dnia Kobiet. Każda z uczestniczek stworzyła personalizowaną biżuterię z wełny czesankowej, metodą filcowania na mokro. Powstały kolorowe bransoletki, naszyjniki i kolczyki.

13.03.2022 r.

W Sali Retro przy Gminnym Centrum Kultury i Sztuki odbyło się spotkanie z sołtysami podczas, którego wystąpił lokalny zespół ludowy – Brzykowianie. Omówione zostały przygotowania do Kiermaszu Świątecznego połączonego z Paradą Palm – wydarzenie zaplanowane na 10 kwietnia 2022.

Liczba odbiorców: ok. 70.

Powitanie pierwszego Dnia Wiosny w Trzebnicy 

21.03.2022

W wydarzeniu wzięły udział dzieci oraz nauczyciele z gminnych przedszkoli oraz szkół, w których są klasy zerowe oraz prywatne oddziały przedszkolne. Kolorowo przebrane dzieci przemaszerowały Deptakiem na trzebnicki Rynek, by pożegnać Panią Zimę i śpiewająco powitać Panią Wiosnę. Podczas przejścia korowodu, prowadzonego przez szczudlarzy, wybrzmiewał wiosenny hymn „Maszeruje Wiosna”.  Na Rynku rozpoczęła się część artystyczna prowadzona przez aktorów i szczudlarzy. Dzieci chętnie tańczyły, śpiewały, odpowiadały na pytania konkursowe i przeganiały Panią Zimę.

Liczba odbiorców: ok. 700 osób

Zdjęcie osób na rynku.
Zdjęcie dzieci oglądających oglądających pokaz artystyczny.
Zdjęcie dzieci niosących Panią Zimę.
Warsztaty Wielkanocne - zdjęcie uczestniczek.

Warsztaty Wielkanocne 

28.03.2022

Uczestniczki pod okiem instruktora wykonały piękne jaja, zdobione techniką mix media.

Technika mix media to kompozycja 3D z użyciem wycisków z foremek i materiałów tekstylnych zwieńczonych przecierkami kolorystycznymi. Różnorodność użytych materiałów nadała wielkanocnej dekoracji niepowtarzalności i wyjątkowości.

29.03.2022 r.

Wręczenie nagród w programie stypendialnym. Uczniowie zostali w nim docenieni za bardzo dobre wyniki w nauce i ponadprzeciętne zaangażowanie w szkolne i pozaszkolne przedsięwzięcia. 29 marca w sali kinowo- widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki odbyła się gala, podczas której do tego zaszczytnego grona dołączyło kolejnych 13 najzdolniejszych uczniów z gminnych placówek oświatowych. [GCKiS – przygotowanie scenografii oraz realizacja scenotechniczna].

Liczba odbiorców: ok. 150.

30.03.2022 r.

Artyści:  Joanna Klin – śpiew solo; Paweł Klin – gitara/banjo/kompozycja; Artur Bocheński – aktor; Miłosz Wojcieszak - klarnet;  Anna Rodak – wiolonczela; Wojciech Kruk – fortepian, śpiew; Justyna Jędrusik - śpiew; Iga Kozacka – śpiew.


Liczba odbiorców: ok. 150.

Wernisaż Wystawy Fotograficznej „Długi czas w kadrze” 

06.04.2022

W Galerii Klatka odbył się wernisaż wystawy fotograficznej sekcji Laboratorium Kadr. Prezentowane zdjęcia są wynikiem kreatywnego eksperymentu z długim naświetlaniem.

Liczba odbiorców: ok. 30 osób

Zdjęcie dzieci siedzących na schodach.
Zdjęcie osób oglądających wystawę.
Zdjęcie dziewczyny przeglądającej telefon.

Kiermasz Wielkanocny połączony z Paradą Palm Wielkanocnych 

10.04.2022

W kwietniu po pandemicznej przerwie, Trzebnica znów była pełna świątecznych akcentów, wszystko za sprawą powracającego po dwóch latach Kiermaszu połączonego z Paradą Palm Wielkanocnych. Już tradycyjnie miał on miejsce w Niedzielę Palmową na trzebnickim deptaku. W tym roku 17 sołectw przygotowało specjalne palmy, a na odwiedzających czekało 12 kramików, na których znalazły się m.in. pisanki, świąteczne stroiki, kurczaczki, króliczki, tradycyjna babka, makowiec oraz artystyczne rękodzieło. Parada Palm przeszła przez centrum miasta do Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.

Liczba odbiorców: ok. 200 osób

Zdjęcie grupowe osób z palmami wielkanocnymi.
Zdjęcie marszu orkiestry.
Zdjęcie przedstawia stoisko wielkanocne.

Warsztaty „Noc Sów” 

12.04.2022

Rodzinne warsztaty przyrodnicze „Noc Sów – Laboratorium wypluwek”. O godzinie 18, rozpoczęła się prezentacja o sowach, którą w ArtKawiarni przeprowadziła pani Dorota Karpowicz - Strojna. Zaciemniona sala, odgłosy ptaków i relacja pani Doroty, przeniosła publikę w świat nocnych drapieżników, czyli sów. Po wykładzie grupa osób zapisanych na warsztaty przeszła do Sali Retro. Każda rodzina otrzymała profesjonalny zestaw do badania wypluwek, jak i same wypluwki. Każdy z osobna, mógł wczuć się w rolę ornitologa i przyrodnika. Zajęcia były ciekawe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy z nie mniejszym zainteresowaniem wcielali się w rolę badaczy. Całe rodziny zebrały się, by wspólnie spędzić czas.

Liczba odbiorców: 33 osoby

Zdjęcie dzieci w sali siedzących na kolorowych kanapach.
Warsztaty „Noc Sów” - zdjęcie uczestników podczas warsztatów.
Warsztaty „Noc Sów” - zdjęcie uczestników podczas warsztatów.

13.04.2022 r.

Wydarzenie organizowane jest w Lesie Bukowym - na Ścieżce Dębów Pamięci, posadzonych przed laty dla uczczenia pamięci pomordowanych w 1940 roku w Katyniu oficerów Wojska Polskiego. [GCKiS Realizacja nagłośnienia wydarzenia - oficjalne przemówienia, część artystyczna przygotowana przez Chór działający przy Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy].

29.04.2022 r.

Tradycyjnie już uroczystości związane z upamiętnieniem pierwszych osadników przybyłych po wojnie na trzebnickie ziemie odbyły się przy pomniku ich imienia, znajdującym się w Parku Pionierów. [GCKiS - Realizacja nagłośnienia wydarzenia].


Liczba odbiorców: ok. 50.

Wernisaż wystawy prac sekcji Fabryka

29.04.2022

W przestrzeni artKawiarni odbył się wernisaż sekcji malarskiej Fabryka, na którym pojawili się rodzina i znajomi uczestników. Autorzy prac, które obecnie wiszą w artKawiarni, mogli zaprezentować je i osobiście o nich opowiedzieć. 

Liczba odbiorców ok: 50 osób.

Wernisaż wystawy prac sekcji Fabryka - zdjęcie oósb na scenie pod biało-pomarańczowymi balonami.
Wernisaż wystawy prac sekcji Fabryka - zdjęcie osób podczas wernisażu.

Występ artystyczny sekcji „Laboratorium Teatralne” 

30.04.2022

W sobotnie przedpołudnie na scenie w sali kinowo - widowiskowej pojawili się młodzi artyści uczęszczający na zajęcia Laboratorium Teatralnego. Zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu "Idziemy na niedźwiedzia" na podstawie książki Michael Rosen i Helen Oxenbury. Pod okiem instruktora  Patrycji Czyżewskiej - Soroko ćwiczyli i przygotowywali się do występu od października.

Liczba odbiorców ok: 80 osób.

Występ artystyczny sekcji „Laboratorium Teatralne” .
Zdjęcie publiczności w sali.
Zdjęcie młodzieży w maskach na twarzy.

Jazzowa Wiosna w Trzebnicy. Koncert Steve Carrington Quintet 

13.05.2022

Koncert był częścią trasy koncertowej w Polsce i w Niemczech, której celem jest promocja najnowszej płyty Steva Carringtona, zatytułowanej „Friends R Family”. Płyta ta została nagrana podczas pandemii COVID-19 i ma szczególny wydźwięk, ponieważ lider zespołu jest również lekarzem. Koncert został współfinansowany z budżetu Gminy Miejskiej Trzebnica i został objęty patronatem honorowym burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy.

Liczba odbiorców ok: 150 osób.

Zdjęcie przedstawia występ artystyczny.
Zdjęcie publiczności siedzącej na czerwonych krzesłach.
Zdjęcie przedstawia występ artystyczne.

13.05.2022 r.

Realizacja dźwiękowa wydarzenia dla  Trzebnickiego Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka”.

26. Trzebnicki Festiwal Piosenki Dziecięcej Biedronka

17-18.05.2022 - przesłuchania

29.05.2022 - Koncert Galowy Laureatów     

Pierwszy dzień przesłuchań obejmował kategorię: Przedszkola (występy: solo oraz zespoły). Na scenie występowały dzieci z publicznych i prywatnych placówek Gminy Trzebnica. Przeglądowi towarzyszyły dźwięki najpiękniejszych polskich dziecięcych piosenek. Mali wokaliści przyłożyli sporą wagę do swoich strojów, które podkreślały charakter przygotowanych utworów. Drugi dzień przesłuchań był dedykowany dzieciom w kategorii: Szkoły (występy: solo oraz zespoły). 

Każdy wykonawca otrzymał dyplom za udział w przesłuchaniach do  Festiwalu oraz słodką biedronkową niespodziankę w formie lizaka.

Liczba uczestników festiwalu: 80 osób. 

W ramach 8. Trzebnickich Dni Rodziny w niedzielę 29 maja odbył się koncert galowy laureatów Festiwalu Piosenki Dziecięcej Biedronka 2022. Tego dnia swoje talenty wokalne zaprezentowali najmłodsi mieszkańcy gminy. Honorowy patronat nad wydarzeniem, jak co roku, objął burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. W tym roku przesłuchania do konkursu odbyły się 17 i 18 maja. W eliminacjach wzięło udział łącznie 80 dzieci z przedszkoli i szkół z Gminy Trzebnica, a występy oceniane były przez jury w składzie: Halina Bolisęga, Paulina Wiśniewska, Aleksandra Kuriata, Natalia Fabiszewska. Dzieci oceniane były w czterech kategoriach: przedszkola solo, przedszkola zespoły, szkoły podstawowe solo oraz szkoły podstawowe zespoły.

Liczba odbiorców ok. 250

Zdjęcie dzieci na scenie.
Zdjęcie dzieci na scenie.
Zdjęcie ekranu na scenie z wyświetlonym hasłem "Biedronki".

02.06.2022 r.

Uroczysta gala Konkursu Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica. [GCKiS przygotowanie scenografii oraz realizacja scenonotechniczna].

Liczba odbiorców ok. 150 osób.

Finał Trzebnickich Dni Rodziny i Dzień dziecka 

05.06.2022

Po oficjalnym otwarciu Finału 8. Trzebnickich Dni Rodziny przez Burmistrza Gminy Trzebnica, który odbył się przy Trzebnickich Stawach 5 czerwca 2022 r. na osoby przybyłe na wydarzenie czekało sporo atrakcji m.in. przemarsz rodzinny, pokaz Mażoretek, występ laureatów konkursu „Biedronka”, rodzinne zawody sportowe, wystawa fotograficzna „KADR” oraz na zakończenie – koncert Alicji Janosz. 

Liczba odbiorców ok: 700 osób.

21.06.2022 r.

Gala Orły 2022 jest uroczystym wydarzeniem podsumowującym całoroczną pracę i osiągnięcia uczniów i nauczycieli - opiekunów szkół gminy Trzebnica, którym pomysłodawcą jest Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. Tegoroczna Gala odbyła się w Sali Widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki. Podczas wydarzenia uczniom wyróżniającym się nagrodami w konkursach uhonorowano dyplomem i statuetką Szkolnego Orła. Nauczycieli za przygotowanie uczniów do konkursu nagrodzono uroczystym wręczeniem dyplomu. 

Liczba odbiorców ok. 200 osób.

Zajęcia wakacyjne „Wakacje z dinozaurami” 

5.07.-4.08.2022

Działania w mieście

Wakacje w GCKiS były pełne przygód i atrakcji. „Wakacje z dinozaurami ” - pod takim hasłem odbywały się letnie spotkania z dziećmi w Gminie Trzebnica. W każdy wtorek i czwartek najmłodsi mogli wziąć udział w zajęciach rękodzielniczych, malarskich, plastycznych, filmowych oraz odbyły się gry terenowe.

Papier, tektura, kartony, gazety…pocięte, wygięte, sklejone! W taki sposób powstała ogromna makieta dinozaura Dinotektaurusa. Dinozaury z papieru to bardzo ciekawa propozycja dla grupy dzieci podczas warsztatów. Do zbudowania szkieletu potrzebowaliśmy kartonów, taśmy i szarego papieru pakowego. Wspólnie z dziećmi z różnych kawałków kartonu zbudowaliśmy pod-stawę dwóch dinozaurów. Dopiero na tej konstrukcji zgniatając i formując szary papier pakowy tworzyliśmy poszczególne części dinozaurów. Osobno nogi, tułów, głowy, ogon, sklejając wszystko i łącząc razem za pomocą szerokiej taśmy.

Spotkania z dinozaurami upływały pod znakiem artystycznego tworzenia graffiti. Dzięki wspólnemu działaniu powstał wielkoformatowy krajobraz z t-rexem w roli głównej. Na zajęciach dzieci gościły przyjaznego dinozaura, który sprawdził czy obraz został dobrze namalowany. Dzieci zabrały swojego kolegę na spacer przed budynek GCKiS. 

Dzieci wcieliły się również w paleontologów i szukały śladów dinozaurów, ukrytych na zalesionym terenie. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ale dzięki współpracy udało się odnaleźć wszystkie koperty z zadaniami i rozwiązać tajemnice zniknięcia małych dinusiów. Upał nie prze-szkodził T-rexowi w dotarciu na zajęcia i pogratulowaniu dzieciom udanej misji. Jaszczur został wyściskany, a dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do domów.

Zajęcia z szycia maskotek były bardzo czasochłonne i kreatywne jednocześnie. Dzieci były całkowicie pochłonięte tworzeniem swojej przytulanki w kształcie dinozaura. Było wycinanie, wypychanie, szycie i przyklejanie. Efekty są niesamowite! Mimo, że szablon przytulanki był dla każdego taki sam, to finalnie każdy dinozaur wyglądał jak z innej ery prehistorycznej.

Dzieci uzbrojone w potrzebną wiedzę i odpowiedni sprzęt wyruszyły na Winną Górę w poszukiwaniu jaj dinozaurów. Każda skamielina została odnaleziona i można było rozpocząć pracę paleontologa. W ruch poszły szpachelki, rylce i pędzelki. Okazało się, że w jajach kryły się piękne dinozaury - w wersji mini.

Zdjęcie dzieci i dmuchanego dinozaura.
Zdjęcie dzieci w ręcznie robionymi dinozaurami.

Działania w sołectwach

Podczas tegorocznych wakacji odwiedziliśmy sołectwa: Szczytkowice, Jaźwiny, Cerekwicę, Taczów Wielki, Małuszyn. Frekwencja dopisała, więc zabawa była przednia. Dzieci tworzyły ogromną rzeźbę dinozaura, któremu nadały piękne tęczowe kolory. W swoją pracę wkładały mnóstwo pracy, więc efekt był niesamowity. Wizyty wielkiego T-rexa zawsze były zaskoczeniem dla wszystkich uczestników zajęć. Wielki Jaszczur nie mógł opędzić się od zaciekawionych milusińskich. Śmiechom i piskom nie było końca!

Zdjęcie dzieci i osób w kostiumach dinozaurów.
Zdjęcie dzieci wykonujących dinozaura z szarego papieru.

Wycieczka do Wrocławia

Ostatnim punktem naszej prehistorycznej podróży była wizyta we wrocławskim Muzeum Przyrodniczym i w Ogrodzie Botanicznym.

Mnogość eksponatów w muzeum zachwyciła każdego uczestnika, a wiedza, którą pięknie przekazała pani przewodnik, pozostanie w pamięci wszystkich na długi czas. Dzieci mogły zobaczyć zwierzęta, owady czy rośliny, które żyją na naszej planecie. Największe wrażenie zrobiły oczywiście olbrzymie szkielety: walenia, jelenia i słonia. Ciekawostką jest, że wszystkie eksponaty w muzeum to żyjące kiedyś stworzenia i są prawdziwe (z wyjątkiem ludzkiego szkieletu i modelu walenia w pomniejszeniu).

Rozemocjonowani opuściliśmy Muzeum Przyrodnicze, by udać się do pobliskiego Ogrodu Botanicznego. Tam czekało na wszystkich nie tylko piękne otoczenie roślin i wody, ale także zabawa w formie gry terenowej oraz wykopaliska z dinozaurami w roli głównej.

Wizytę we Wrocławiu zakończyliśmy spacerem po Ostrowie Tumskim oraz wizytą w znanej i lubianej restauracji.

Liczba uczestników wycieczki: 17 osób.

Zdjęcie dzieci w muzeum.
Zdjęcie grupowe dzieci pod pomnikiem.
Zdjęcie dzieci spacerujących ulicą miasta.

4 i 10.08.2022

Poprowadzili je muzycy pracujący na co dzień w Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu: Paweł Stuczyński - kierownictwo muzyczne; Maciej Adamczyk - opieka wokalna; Agnieszka Niezgoda - koordynacja projektu. 

Liczba uczestników: 17 osób

15.08.2022

Koncert był zwieńczeniem warsztatów „Muzyczna planeta”.

Liczba uczestników: ok. 300. 

dożynki 2022

03.09.2022

W 2022 roku miejscem dożynek w Gminie Trzebnica był Małuszyn. Kramiki bogate w lokalne produkty, piękne wieńce dożynkowe, chleb, który nigdzie nie smakuje tak, jak podczas tego święta, radosna atmosfera i zabawa przy hitach zespołu TOP GIRLS - to plan na udane święto plonów!

PROGRAM:

12:00 – Zbiórka przy Kaplicy Domu Zakonnego sióstr Boromeuszek w Małuszynie

12:30 – Uroczysty korowód dożynkowy

13:00 – Msza Święta Dziękczynna

14:30 – Otwarcie Dożynek przez Starostę i Starościnę Dożynkowych

14:40 – Obrzęd Dożynkowy

15:00 – Wystąpienie Burmistrza Gminy Trzebnica – Przemówienia zaproszonych gości

15:30 – Wręczenie Odznak „Zasłużonych dla rolnictwa”

15:45 – Wspólne dzielenie chleba

16:10 – Występ Trzebnickiej Orkiestry Dętej

16:40 – Konkurs Dożynkowy

17:00 – Występ zespołu „Brzykowianie”

17:45 – Wręczenie nagród w konkursie na wieniec dożynkowy

  Wręczenie nagrody w konkursie „Sołtys Roku Gminy Trzebnica”

18:30 – Występ Folk Lady

20:00 – Gwiazda Wieczoru: TOP GIRLS

22:00 – Zabawa taneczna

Liczba odbiorców: ok. 2000 osób.

Zdjęcie wieńców dożynkowych pod sceną.
Zdjęcie osób niosących chleb dożynkowy.
Zdjęcie przedstawia występ zespołu ludowego.
Zdjęcie publicznosci podczas koncertu.

Narodowe czytanie 2022

03.09.2022

W sobotę 3 września mieszkańcy Gminy Trzebnica mieli okazję uczestniczyć w 11. ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna trzebnicka edycja odbyła się w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki, a do wspólnej lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w 200. rocznicę ich publikacji. Akcja objęta była honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Liczba odbiorców: ok. 150 osób.

Narodowe czytanie 2022 - Zdjęcie zespołu ludowego na scenie.
Narodowe czytanie 2022 - zdjęcie osób na scenie.

Konkurs Kulinarny „Wariacja Smakowa na temat jabłka” 

W ramach 42. Trzebnickiego Święta Sadów zorganizowano konkurs kulinarny.           

Celem konkursu były:

 1. Popularyzacja walorów smakowych i odżywczych trzebnickich jabłek.

 2. Popularyzowanie trzebnickich tradycji cukierniczych.

 3. Aktywizacja mieszkańców obszarów miejskich i wiejskich.

 4. Wykorzystanie potencjału regionu.

 5. Integracja społeczności lokalnej.   

 Liczba uczestników konkursu: 12 osób

Zdjęcie kobiet przy stoliku z wypiekami.

42. Trzebnickie Święto Sadów 

17–18.09.2022

Program/ Przebieg wydarzenia: 

SOBOTA

15:30 Start

15:40 Występ Mażoretek

16:15 Fiord

17:15 Draggy

18:30 Dorota Osińska

20:30 ŁZY

NIEDZIELA

15:30 Start

15:40 Trzebnicka orkiestra Dęta

16:00 Blues Menu

17:00 IM FANKI TIM

19:00 Mezo

20:30 ROXIE – Roksana Węgiel

Liczba odbiorców: ok 5000 osób.

Zdjęcie publiczności pod scena podczas koncertu.
Zdjęcie napisu na trawniku "Święto sadów 42".
Zdjęcie artystów na scenie z kwiatami.
 Zdjęcie publiczności pod scena podczas koncertu.

19.10.2022

W Gminnym Centrum Kultury i Sztuki odbyła się gala z okazji 35-lecia istnienia Związku Emerytów i Rencistów oddział Trzebnica. 

Na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy oraz prezes Heleny Jaworskiej sala kinowa GCKiS zapełniła się seniorami, którzy tego dnia obchodzili święto swojego związku. Wśród gości honorowych obecna była posłanka Agnieszka Soin oraz Przewodniczącą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Rencistów, Emerytów Inwalidów we Wrocławiu Michalina Witczak.

Specjalną muzyczną niespodzianką był koncert Damiana Holeckiego - wokalisty, kompozytora, instrumentalisty oraz autora tekstów, cieszących się od lat 90’ niesłabnącą popularnością. 

Liczba odbiorców: ok. 250 osób

05.11.2022

Ideą wydarzenia była popularyzacja historii Polski i działań na rzecz jej niepodległości. 

W ramach festiwalu, o godz. 12.00 odbył się spektakl „Urodziny Marszałka” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Liczba odbiorców: ok. 200 osób.

9.11–9.01.2023

W sercu miasta, na Trzebnickim Deptaku stanęła wystawa plenerowa wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „O Niepodległą – Rok 1914”. Ekspozycja jest poświęcona żołnierzom Legionów Polskich, którzy w 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego rozpoczęli czyn zbrojny. Strzelcy, którzy stali się legionistami, mieli być iskrą, która wznieci powstanie. Ich trud i walka doprowadziły do stopniowego rozszerzenia działań niepodległościowych, co wraz ze zgodnym z przewidywaniami Piłsudskiego zakończeniem Wielkiej Wojny, przyniosło wolność Polsce.

Otwarcia wystawy doskonalili: Marek Długozima – Burmistrz Gminy Trzebnica,  dr Katarzyną Pawlak-Weiss pełniąca funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu oraz radny Rady Miejskiej, a także Członek Nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mateusze Kempa. 

Autorami koncepcji i opracowania wystawy są pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu: dr Jerzy Kirszak, Sylwia Krzyżanowska, Wojciech Trębacz. Prezentowane na wystawie fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie oraz zbiorów prywatnych.

Ekspozycja złożona  z dwunastu czterościennych bloków ekspozycyjnych zwieńczonych odpowiadającymi poszczególnym zagadnieniom insygniami legionowymi.

Liczba odbiorców w listopadzie/grudniu 2022: 12 000 osób.

15.11.2022

Poprzez wspólne świętowanie doceniono ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, jak i zwiększono integrację międzypokoleniową. Wydarzenie uświetnił występ uczniów Gminnej Szkoły Muzycznej I st. w Trzebnicy oraz zespołu Brzykowianie. Odbyła się także bezpłatna projekcja znanego i lubianego filmu „Sami Swoi”.

Liczba odbiorców: 200 osób.

Warsztaty „Naszyjnik Mocy”

18.11.2022

Piątkowy wieczór w artKawiarni upłynął pod znakiem tworzenia biżuterii z kamieni naturalnych i syntetycznych. Warsztaty „Naszyjnik Mocy” zgromadziły grono kobiet, które chciały kreatywnie spędzić czas w miłym towarzystwie.

Warsztaty „Naszyjnik Mocy”- osoby siedzące przy kawie.
Warsztaty „Naszyjnik Mocy” - zdjęcie uczestników warsztatów.

Wystawa fotograficzna High & Low w Galerii Klatka 

30.11. – 31.12.2022

W środowe popołudnie 30 listopada odbył się wernisaż wystawy zdjęć uczestników Laboratorium Kadr  „High & Low”. Zdjęcia zostały wykonane techniką tzw. niskiego i wysokiego klucza. Ćwiczenie, które przerodziło się w wystawę, miało na celu pokazanie, jak oświetlenie wpływa na odbiór i jakość zdjęcia. Dzieci z dumą prezentowały rodzicom i bliskim swoje prace.

Liczba odbiorców: ok. 40 osób

Wystawa fotograficzna High & Low w Galerii Klatka - zdjęcie osób na wystawie.
Zdjęcie kobiety i mężczyzny.
Wystawa fotograficzna High & Low w Galerii Klatka - zdjęcie osób na wystawie.

„Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” 

02.12.2022

Spotkanie autorskie wokół książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” z Lechem Molińskim i Jerzym Wypychem  oraz projekcja filmu „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy. Prowadzenie: Miłosława Bożek – prezenterka i dziennikarka Radia Wrocław. 

Publikacja, wydana w 2022 roku przez wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, jest literacką i wizualną podróżą przez historię polskiego kina i miejscowości Dolnego Śląska, utrwalone w kadrach polskiej kinematografii.

Spotkanie było wspaniałą okazją, aby za pośrednictwem książki i filmu Andrzeja Wajdy “Popiół i diament” (1958)  wprowadzić szereg ważnych wątków edukacyjnych. Po pierwsze, przybliżono młodzieży fenomen postaci Zbigniewa Cybulskiego. To właśnie ten aktor okazał się pierwszym w dziejach polskiego kina idolem masowej wyobraźni w tak dużej skali. 

Rozmawialiśmy m.in. o miejscowościach, architekturze i ludziach na Dolnym Śląsku. Innym ważnym wątkiem była szersza opowieść o znaczeniu Wrocławia i całego regionu dolnośląskiego dla polskiej kinematografii. Nie sposób pominąć w tym kontekście samej Trzebnicy i wkładu miasta w filmowe dzieje Dolnego Śląska – “Popiół i diament”, serial “Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego czy fragmenty filmu “Marcowe migdały” Radosława Piwowarskiego. Szczególnie trzebnicka kapliczka pojawiająca się u Wajdy i u Nałęckiego. 

Po spotkaniu odbyła się projekcja filmu „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, do którego zdjęcia były kręcone m.in. w Trzebnicy i we Wrocławiu.

Wydarzenie skierowane było do młodzieży szkolnej.

Liczba odbiorców: 240 osób.

Zdjęcie osób w sali kinowej.
Zdjęcie osób na scenie.
Zdjęcie osób w sali kinowej.

Spotkanie z Mikołajem na trzebnickim Rynku w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego 

10.12.2022

Najmłodsi mieszkańcy Trzebnicy mogli zobaczyć interaktywny program „Ulepimy dziś bałwana” ze znanymi im postaciami: bałwankiem Olafem i jego przyjaciółką Elzą z Krainy lodu. Dzieci uczestniczyły w licznych konkursach przygotowanych przez artystów z agencji Moc.Art. Następnie na Rynek zawitał ulubiony Święty dzieci i dorosłych – Św. Mikołaj, który wspólnie z Burmistrzem Gminy Trzebnica Markiem Długozimą zapalił światełka na świątecznej choince.

W międzyczasie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów na „Wariację smakową na temat piernika” oraz na „Kartkę Bożonarodzeniową”. Dla mieszkańców przygotowany został gorący poczęstunek. Można była również posłuchać kolęd w wykonaniu sekcji wokalnej GCKiS prowadzonej przez Izabelę Możdżeń. 

Wydarzeniu towarzyszył mini kiermasz ze stoiskami z rękodziełem i różnymi pysznościami. Tłum-nie zgromadzeni mieszkańcy miasta mogli poczuć atmosferę zbliżających się świąt.

Liczba odbiorców: ok. 700 osób.

Zdjęcie tłumu ludzi na rynku miasta - ujęcie z góry.
Zdjęcie Św. Mikołaja i innych osób na scenie.
Zdjęcie osób zebranych przy choince na rynku miasta.

15.12.2022

Na specjalne zaproszenie Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy do Kina Polonia 3D przybyli seniorzy z terenu Gminy Trzebnica. Tym razem na ekranie mogli obejrzeć film PROROK. To debiut fabularny Michała Kondrata, którego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie. 

Film opowiada historię prymasa, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka.

Liczba odbiorców: ok. 250 osób

12.12-31.12.2022

W przestrzeni Galerii Klatka zaprezentowane zostały wszystkie kartki bożonarodzeniowe, które wpłynęły na konkurs organizowany przez GCKiS.

Liczba odbiorców: ok. 50 osób

Koncert charytatywny dla Lucjana Piętki „Bądź ludzki dla Lucka 2.0” 

16.12.2022

Koncert zorganizowany został dla Lucjana Piętki – mieszkańca Trzebnicy, u którego w 2002 r zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni i który od 5 lat porusza się na wózku inwalidzkim.

Organizatorem koncertu była Fundacja Manufaktura Inicjatyw, która ma swój oddział w Trzebnicy.

Na scenie w ArtKawiarni wystąpiło 7 zespołów: Brzykowianie, Paweł Sroga & Country Blues Band, Bardziej, Im Fanki Tim, Fjord, Sobie a Muzom, Tomek „Kowal” Kowalski. Reprezentowały one różne gatunki muzyczne od muzyki ludowej, poezji śpiewanej, po country, blues, funky, elektronikę, rock. 

Środki pozyskane z przeprowadzonej zbiórki zostały przeznaczone na rehabilitację, leczenie i poprawę warunków bytowych Lucka.

Liczba odbiorców: ok. 100 osób

Koncert charytatywny dla Lucjana Piętki „Bądź ludzki dla Lucka 2.0”  - zdjęcie artystów na scenie.
Zdjęcie mężczyzny na wózku inwalidzki i innych towarzyszących mu osób.
Koncert charytatywny dla Lucjana Piętki „Bądź ludzki dla Lucka 2.0” - zdjęcie artystów na scenie.